wtorek, 14 kwietnia 2015

Proces tworzenia stron internetowych - krok po kroku

Tworzenie strony internetowej wymaga profesjonalnego podejścia i zachowania określonych standardów realizacji projektu. Jest to konieczne, aby osiągnąć zamierzony efekt w stosownie krótkim czasie i z jak najlepszymi rezultatami.

Krok 1: Analiza wymagań, potrzeb i oczekiwań klienta

Nie bez powodu napisałam o analizie trzech składników, ponieważ w gruncie rzeczy bardzo się od siebie różnią. Przyjrzyjmy się im bliżej:
- wymagań, a więc tego co klient wymaga (strona internetowa wraz ze sklepem dla firmy produkującej obuwie).
- potrzeb to co klient w rzeczywistości potrzebuje (mała firma rodzinna sprzedająca obuwie potrzebuje mniej rozbudowanego systemu niż duża firma obuwnicza sprzedająca obuwie na szeroką skalę).
- oczekiwań, czyli tego co klient oczekuje po skończonej pracy, a czego nie sprecyzuje podczas rozmów (klient posiada swoją wizję strony, oczekuje konkretnego efektu, a naszym zadaniem jest wybadanie, jaki to ma być efekt).

Krok 2: Zbudowanie planu projektu i wycena pracy

W tym kroku bardzo ważne jest dokładne zbudowanie planu realizacji projektu, a więc określenie zakresu działalności, ustalenie wszystkich szczegółów funkcjonalności i wyglądu strony. Nie można zlekceważyć tego kroku, ponieważ zła i błędna ocena realizacji, może generować dodatkowe koszty, którymi możemy zostać obciążeni. Od tego też etapu zależy termin realizacji (deadline) oraz cała wycena projektu.


Krok 3: Podpisanie umowy i innych zobowiązań

Gdy poprzednie kroku pójdą pomyślnie i klient zdecyduje się wejść z nami we współprace, należy przygotować umowę o wykonanie strony internetowej z odstąpieniem praw autorskich przez wykonawców ma rzecz zamawiającego.

Krok 4: Przygotowanie projektu funkcjonalnego

Zrobienie tzw. makiety strony, a więc zarysu jego budowy, wyglądu i funkcjonalności. Stworzenie projektu funkcjonalnego pozwala w łatwy sposób dojść do spójnej wizji strony zamawiającego i wykonawcy. Na tym etapie zgłaszanie poprawek i ewentualnych niedopatrzeń jest najmniej koszto- i czasochłonne.

Krok 5: Projekt graficzny

Po zaakceptowaniu projektu funkcjonalnego można oddać stronę w ręce grafika, który na jego podstawie zaplanuje i stworzy projekt graficzny całej witryny. Określi dokładnie wygląd konkretnych elementów na stronie, dopasuje kolorystykę.

Krok 6: Zebranie materiałów potrzebny do realizacji strony

Jeśli wymagane są dodatkowe materiały (zdjęcia, referencje klienta, teksty) to dobry moment, aby postarać się zebrać wszystko w całość. Jeśli klient nie będzie samodzielnie tworzył tekstów czy kompletował zdjęć, bardzo często jest możliwość wsparcia od strony wykonawcy witryny, który pisze teksty i wysyła je klientowi do oceny. Skompletowanie wszystkich materiałów w odpowiednim czasie znacznie przyśpieszy cały proces tworzenia strony WWW.

Krok 7: Pisanie kodu strony

To często najdłuższe i najbardziej pracochłonne zadanie. Programista musi przełożyć projekt graficzny na kod strony. Wiąże się to ze stworzeniem wielu linii kodu (często zbudowanych z kilku do kilkuset tysięcy). Dobry programista zadba o poprawność strony – stworzy przejrzysty, czytelny i dobrze działający program.

Krok 8: Kontrola jakości strony

Testy jakościowe to istotny element pozwalający wykryć błędy w wyglądzie i działaniu strony zanim jeszcze trafi ona do klienta.

Krok 9: Akceptacja strony przez klienta

Gdy wszystkie kroki zostały zrealizowane strona trafia do klienta, który ocenia i akceptuje cały projekt. Po uzyskaniu aprobaty zamawiającego możliwe jest wypuszczenie strony i sfinalizowanie transakcji.

Krok 10: Pozycjonowanie strony WWW

Kluczem do sukcesu jest nie tylko stworzenie strony internetowej, lecz także podjęcie kroków mających na celu wypozycjonowanie strony w wynikach wyszukiwania Google. W przypadku nowej strony jest to czas.

Krok 11: Możliwości rozbudowy serwisu

Oczywiście zawsze istnieją możliwości rozbudowy stworzonej strony, może to być konieczne, gdy powiększamy biznes i strona przestała nam już wystarczać. Co prawda wiąże się to z kosztami, ale nie są one aż tak duże w porównaniu z tworzeniem całego serwisu od nowa.


Artykuł stworzony w oparciu o cykl życia projektów realizowanych przez abventor.com

3 komentarze:

  1. akurat ja nigdy jeszcze nie miałam okazji samodzielnie tworzyć strony internetowej i nie wiem nawet czy bym potrafiła sobie z tym poradzić. Muszę przyznać, że bardzo ważną kwestią jest to co napisano w http://chojnice24.pl/artykul/33495/ale-naprawde-potrzebuje-strony-internetowej/ gdyż samo posiadanie dobrej strony www jest niezwykle istotne.

    OdpowiedzUsuń
  2. Na pewno takie informacje będą bardzo przydatne, gdyż samo tworzenie stron internetowych moim zdaniem jest bardzo fajnym zajęciem. osobiście mogę na pewno polecić firmę https://haiku.com.pl/strony-internetowe/ która również i moją stronę www zrobiła.

    OdpowiedzUsuń