wtorek, 14 kwietnia 2015

Proces tworzenia stron internetowych - krok po kroku

Tworzenie strony internetowej wymaga profesjonalnego podejścia i zachowania określonych standardów realizacji projektu. Jest to konieczne, aby osiągnąć zamierzony efekt w stosownie krótkim czasie i z jak najlepszymi rezultatami.

Krok 1: Analiza wymagań, potrzeb i oczekiwań klienta

Nie bez powodu napisałam o analizie trzech składników, ponieważ w gruncie rzeczy bardzo się od siebie różnią. Przyjrzyjmy się im bliżej:
- wymagań, a więc tego co klient wymaga (strona internetowa wraz ze sklepem dla firmy produkującej obuwie).
- potrzeb to co klient w rzeczywistości potrzebuje (mała firma rodzinna sprzedająca obuwie potrzebuje mniej rozbudowanego systemu niż duża firma obuwnicza sprzedająca obuwie na szeroką skalę).
- oczekiwań, czyli tego co klient oczekuje po skończonej pracy, a czego nie sprecyzuje podczas rozmów (klient posiada swoją wizję strony, oczekuje konkretnego efektu, a naszym zadaniem jest wybadanie, jaki to ma być efekt).

Krok 2: Zbudowanie planu projektu i wycena pracy

W tym kroku bardzo ważne jest dokładne zbudowanie planu realizacji projektu, a więc określenie zakresu działalności, ustalenie wszystkich szczegółów funkcjonalności i wyglądu strony. Nie można zlekceważyć tego kroku, ponieważ zła i błędna ocena realizacji, może generować dodatkowe koszty, którymi możemy zostać obciążeni. Od tego też etapu zależy termin realizacji (deadline) oraz cała wycena projektu.


Krok 3: Podpisanie umowy i innych zobowiązań

Gdy poprzednie kroku pójdą pomyślnie i klient zdecyduje się wejść z nami we współprace, należy przygotować umowę o wykonanie strony internetowej z odstąpieniem praw autorskich przez wykonawców ma rzecz zamawiającego.

Krok 4: Przygotowanie projektu funkcjonalnego

Zrobienie tzw. makiety strony, a więc zarysu jego budowy, wyglądu i funkcjonalności. Stworzenie projektu funkcjonalnego pozwala w łatwy sposób dojść do spójnej wizji strony zamawiającego i wykonawcy. Na tym etapie zgłaszanie poprawek i ewentualnych niedopatrzeń jest najmniej koszto- i czasochłonne.

Krok 5: Projekt graficzny

Po zaakceptowaniu projektu funkcjonalnego można oddać stronę w ręce grafika, który na jego podstawie zaplanuje i stworzy projekt graficzny całej witryny. Określi dokładnie wygląd konkretnych elementów na stronie, dopasuje kolorystykę.

Krok 6: Zebranie materiałów potrzebny do realizacji strony

Jeśli wymagane są dodatkowe materiały (zdjęcia, referencje klienta, teksty) to dobry moment, aby postarać się zebrać wszystko w całość. Jeśli klient nie będzie samodzielnie tworzył tekstów czy kompletował zdjęć, bardzo często jest możliwość wsparcia od strony wykonawcy witryny, który pisze teksty i wysyła je klientowi do oceny. Skompletowanie wszystkich materiałów w odpowiednim czasie znacznie przyśpieszy cały proces tworzenia strony WWW.

Krok 7: Pisanie kodu strony

To często najdłuższe i najbardziej pracochłonne zadanie. Programista musi przełożyć projekt graficzny na kod strony. Wiąże się to ze stworzeniem wielu linii kodu (często zbudowanych z kilku do kilkuset tysięcy). Dobry programista zadba o poprawność strony – stworzy przejrzysty, czytelny i dobrze działający program.

Krok 8: Kontrola jakości strony

Testy jakościowe to istotny element pozwalający wykryć błędy w wyglądzie i działaniu strony zanim jeszcze trafi ona do klienta.

Krok 9: Akceptacja strony przez klienta

Gdy wszystkie kroki zostały zrealizowane strona trafia do klienta, który ocenia i akceptuje cały projekt. Po uzyskaniu aprobaty zamawiającego możliwe jest wypuszczenie strony i sfinalizowanie transakcji.

Krok 10: Pozycjonowanie strony WWW

Kluczem do sukcesu jest nie tylko stworzenie strony internetowej, lecz także podjęcie kroków mających na celu wypozycjonowanie strony w wynikach wyszukiwania Google. W przypadku nowej strony jest to czas.

Krok 11: Możliwości rozbudowy serwisu

Oczywiście zawsze istnieją możliwości rozbudowy stworzonej strony, może to być konieczne, gdy powiększamy biznes i strona przestała nam już wystarczać. Co prawda wiąże się to z kosztami, ale nie są one aż tak duże w porównaniu z tworzeniem całego serwisu od nowa.


Artykuł stworzony w oparciu o cykl życia projektów realizowanych przez abventor.com

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz